Internet z IPv6

Internet Society, międzynarodowa organizacja zajmująca się rozwojem Internetu zauważyła, że sieć staje się coraz bardziej zatłoczonym miejscem. Zdewcydowano się na pewnie rozwiązania...

 

6 czerwca najwięksi na świecie dostawcy usług i produktów zdecydowali się wprowadzić nowy protokół IPv6. Do przejścia na nową wersję zobowiązali się tacy giganci jak Google, Facebook czy Bing.

Czym w ogóle jest IPv6? To protokół komunikacyjny, który wykorzystuje popularne IP. Wersja 6 jest następcą IPv4, który już zostal praktycznie w całości wykorzystany. Starsza wersja składała się z adresu o długości 32-bitów, unikalnych etykiet numerycznych przydzielanych urządzeniom, które łączą się z Internetem. Jednak ta pula, w wielkości ok. 4 miliardów, została wykorzystana (przez niecałe 30 lat istnienia Internetu), dlatego zdecydowano się na wprowadzenie IPv6, który składa się z 128-bitowego kodu.

Ile daje taki 128-bitowy kod. No cóż, można powiedzieć, że w ten sposób powstać będzie mogło 340 trylionów trylionów trylionów adresów (lub jak kto woli 340 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 czyli 340 i 36 zer)

Idea IPv6 powstała już w 1996 roku, ze względu na stale powiększającą się ilość urządzeń z dostępem do sieci. Jednak ostatnia popularność smartfonów, tabletów i komputerów dosłownie zalała Internet, dlatego już teraz możemy korzystać z nowego protokołu w wersji 6.

Co tak naprawdę da taka zmiana? Po pierwsze, i chyba najważniejsze - dużo większy Internet. Teraz już nie ma obawy, że dla kogoś może po prostu nie starczyć adresu IP. Wszystko zostało poszerzone. A przy okazji przyspieszone, gdyż na chwilę obecną ten rozległy Internet może być też dużo bardziej wydajny.

Jeżeli jesteście zainteresowani większa ilością informacji, zapraszamy na stronę Internet Society, gdzie wszystko zostało dokładnie opisane. A poniżej przedstawiamy film Google, który w skrócie opisuje sens IPv6.


PS. Was też interesuje co się stało z IPv5? Otóż wersja 5 była developerską, opracowaną przed IPv6. Nigdy nie była powszechnie stosowana i nie będzie wykorzystywana publicznie.

Key takeaways

Similar videos

Oh no! No videos within this category were found.